Mühendislik SektörüMühendislik Sektörü

Mühendislik Sektörü

Mekanik mühendislik sektöründe pazarlama yönetimi aşamasından başlayan faaliyetler satış sonrası servis yönetimi faaliyetlerine kadar takip edilebilmektedir. Satış için yapılan görüşmeler aktivite yönetimi olarak sisteme girilerek ileriye dönük randevu oluşturulabilir, devam eden ve sonuçlandırılan görüşmeler rahatlıkla takip edilebilmektedir.

Mekanik mühendislik sektöründe proje yönetimi ile proje bazlı çalışmalar takip edilebilmektedir. Uzun soluklu proje çalışmalarında proje dosyası oluşturulabilir, ilgili dökümanlar proje altına eklenebilir, projeye bağlı görüşme, teklif ve sipariş takip edilebilmektedir. Muhasebe modülü kullanan firmalar için projeye bağlı faturalar, tahsilat veya masraflar takip edilebilmektedir.

Özellikle açık olan şantiyeler için depolar tanımlanabilir, şantiye üzerinden gerekli olan ürünler için talep yönetimi ile sahadan satın alma talepleri oluşturulabilir, satın alma yönetimi ile satın alma işlemi yapılarak depoya ürün girişi sağlanabilmektedir. Sonrasında depo transferi ile ürün gerekli şantiyelere çıkış yapılabilmektedir. Mekanik mühendislik sektöründe çalışan firmalar proje teklifi, cihaz, servis, yedek parça için teklif yönetimi çözümü ile teklif verilebilmektedir. Teklif hazırlamak için gerekli olan ürün kartları resim ve teknik özellikli olarak kayıt edilebilir ve teklif esnasında seçilerek hızlı şekilde teklif hazırlanabilmektedir.

Teklif veren firmalar teklif programı ile genelde yabancı para cinsinden teklif hazırlamakta olup kur ve maliyetleri teklifte rahat görebilmelidir. online crm programı ve teknik servis programı üzerinde kurlar merkez bankasından günlük çekilebilir satış ve efektif kur üzerinden teklif verilebilmektedir. Son alış veya ortalama alış fiyatları raporlanabilir ve maliyetler detaylı incelenebilmektedir. Kabul edilen teklifler tek tuşla sipariş yönetimi ile siparişe dönüştürülmekte hem tedarik hemde sevkiyat işlemleri takip edilebilmektedir. Ürünlerin depoda olup olmaması sorgulanabilir ürünler irsaliye veya fatura ile depodan çıkış yapılabilmektedir. Ürünler depoya girer veya çıkarken seri numara bazlı işlemler yapılabilmektedir. Ürün çıkışları yapıldığında ürünlerin montajına ait montaj kayıt bilgisi servis departmanı için iş emri şeklinde oluşturulabilmektedir. Mekanik mühendislik sektörü için teknik servis programı oldukça önemlidir. Montaj ve demontaj işlemleri, arıza ve bakım işlemleri servis kaydı olarak açılabilir saha personeline yönlendirilebilir ve iş takibi yapılabilmeltedir. Özellikle Esn Mobil kullanan firmalar sahada cep telefonu veya tablet ile işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. Yapılan iş sonrasında fotoğraf eklenebilir, servis formu oluşturulabilir müşteriden dijital imza alınabilmektedir.