e-Arşiv

Esn Web online muhasebe programı altında e-arşiv oluşturabilir ve gelir idaresi başkanlığına e-arşiv gönderimini yapabilirsiniz

e-Arşiv

e-Arşiv Fatura Nedir?

e-Arşiv fatura e-Fatura olmayan mükelleflere kesilen elektronik fatura türüdür. Fatura gönderimi müşterinin mail adresine yapılmaktadır. e-Fatura sisteminde kapalı bir sistem bulunmaktadır. Gönderimler e-Fatura sisteminden karşı mükellefin e-Fatura sistemine yapılmaktadır. Onay ve Red seçenekleri bulunmaktadır. e-Arşiv sisteminde gönderilen faturalar karşı mükellefler tarafından onaylanamaz ve reddedilemez.

e-Arşiv Kimler Kullanabilir?

e-Arşiv kullanımı 5000 TL üzerinde fatura kesen tüm mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden kullanımı zorunlu olan bir sistemdir. e-Arşiv kullanımı herhangi bir entegratör veya firma üzerinden yapılacaksa e-Fatura sistemindeki şartlarla birlikte aynen kullanım gerçekleştirilebilmektedir.

Esn Web üzerinden e-Arşiv fatura gönderimi rahatlıkla yapılabilmektedir

e-Arşiv Gönderimi Nasıl Yapılmaktadır?

Esn Web muhasebe programıe-Arşiv e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan müşterilere elektronik faturaların farklı bir şekilde gönderim şeklidir. Cari içinde e-Fatura mükellef sorgulaması vergi numarasına göre yapılmaktadır. Müşteri e-Fatura mükellefi ise fatura gönderimi e-Fatura şeklinde yapılmaktadır. e-Fatura sistemine kayıtlı olmadığı durumda müşteriden istenilen e-posta adresine e-Arşiv faturası gönderimi yapılabilmektedir. Müşteriler faturaları mail ortamında alacaklarından ötürü onaylama yada reddetme şansları bulunmamaktadır.

Gönderilen faturada bir yanlışlık olduğu fark edildiğinde e-Arşiv fatura içine girilerek fatura iptal edilebilmektedir. Gönderici bu işlemi birkaç gün içinde yapabilmektedir. e-Arşiv ve e-Fatura gönderim serileri farklı ve 3 haneli kodlarla yapılmaktadır. Her sene başında seri numaralar mutlaka yeniden başlatılması ve seneyi belli eden seri ile başlamalıdır.