Satış Yönetimi

Pazarlama faaliyetlerinden sonra gerek cari müşteri gerekse aday müşterilerinize Satış Fırsatları oluşturabilirsiniz. Oluşturulan fırsatlar esasında kampanya gibi değerlendirilebilir. Aylık yada belli bir dönemi kapsayan fırsatların müşteriye sunulması ve takip edilmesini kapsamaktadır.

Tekliflerinizi Takip Edin

Satış yönetiminin en önemli ayağı kuşkusuz teklif oluşturma ve oluşturulan teklifi takip etmektir. Pazarlama faaliyeti sonrasında müşterilerin yazılı olarak istemiş oldukları teklifleri sizin için hazırlanan şablona otomatik olarak dökebilir ve outlook entegrasyonu ile müşterinize rahatlıkla gönderebilirsiniz. Dilerseniz gönderilen teklifler gruplara ayrılabilir. Örnek olarak satış teklifleri, servis teklifleri, yedek parça teklifleri gibi. Teklifler kabul edildiğinde tek tuşla sipariş veya faturaya dönüştürülebilir. Böylece muhasebe ve stok entegrasyonu olan müşterilerin takibi dahada kolaylaşmış olur.

Teklif Performansları

Öncelikle verilen tüm teklifler dökümanları ile birlikte veritabanında kayıt altına alınacaktır. Verilen tekliflerin kaçı kabul edilmiş, kaçı reddedilmiş. Reddedilen tekliflerin reddedilme nedenleri nelerdir. Örnek olarak fiyat, malzeme kalitesi gibi. Hangi satış temsilcim kaç adet teklif vermiş. X müşterime kaç adet teklif verilmiş. En çok teklif verilen ürünler. Hiç teklif edilmeyen ürünler. Gördüğünüz gibi bu liste uzar gider. Size özel hazırlanan ekran ve raporlar ile dilediğiniz türde raporu rahatlıkla alabilirsiniz.

Satış Hedefleri Oluşturun

Satış hedefleri bölümünde grup yada temsilci bazında yıllık yada aylık hedefler oluşturabilirsiniz. Oluşturulan hedefler satış tutarı, satılan ürün bazında oluşturulabilir. Örneğin X satış temsilcisine aylık yada yıllık hedef tanımlandıktan sonra kesilen faturalar yada kabul edilen tekliflere bakılarak hedefin ne kadarını tutturduğunu rahatlıkla takip edebilirsiniz. Yine aynı şekilde X ürünü için satış miktarı yada tutarı olarak hedefler belirleyebilir. Ay sonu yada yıl sonunda hedefin ne kadarını tutturduğunuzu takip edebilirsiniz.

Rakip Yönetimi

Şüphesiz satış yapılan durumda rakiplerinde tutumları ve fiyatları önemlidir. Öncelikle rakip yönetimi ile sağlanmak istenen rakiplerin kart olarak açılması ve rakip fiyatlarının sisteme tanımlanmasıdır. Böylece teklif oluştururken rakipleri ve fiyatlarını görerek hazırlıklarınızı ona göre yapabilirsiniz.