Satınalma Süreçleri Üzerine


Satın alma programı talep girişinden başlayıp satınalma siparişinin sonuçlanmasına kadar tüm süreçler takip edilebilmektedir.


Maliyetlerin her zamankinden daha fazla önemli olduğu günümüzde satın alma işlemlerinin kayıt altına alınması oldukça önemli hale gelmiştir. Satınalma işlemlerinin yazılım üzerinde gerçekleştirme senaryosuna tekrar göz atalım.

Taleplerin Girişi

Farklı departmanlardan satınalma departmanına talep girişleri gerçekleştirilebilmektedir. Üretim, satış, servis vb diğer departmanların ihtiyaç duydukları malzeme yada hizmetlerin girişleri yapılarak adet ve proje bazında bilgiler girilebilmektedir. Sonrasında satınalma onayına sunulan talepler tek tuşla onaylanabilmekte ve satın alma talebine dönüştürülebilmektedir.

Talep Formu Oluşturma

Girilen talepler tek tuşla satın alma talebine dönüştürüldükten sonra satınalma talep formu istenen ürünler ve firma bilgileri ile pdf formu oluşturulabilmektedir. Oluşturulan form tedarikçiler ile paylaşılarak istenen ürün yada hizmetlere yönelik fiyat göndermeleri talep edilebilmektedir.

Gelen Tekliflerin Kayıt Altına Alınması

Tedarikçilerden gelen teklifler kayıt altına alınarak maliyet çalışmasında ayrıntılı analiz edilebilmektedir. Gelen tekliflere yönelik teslim tarihi, ödeme koşulu, nakliye masrafı gibi bilgiler kayıt altına alınabilmektedir. Bir sonraki teklifte geçmiş tekliflerde alınan fiyatlar kolaylıkla raporlanabilmektedir. Böylece tedarikçi veya ürün bazında fiyat geçmişleride rahatlıkla takip edilebilmektedir.

Tekliflerin Karşılaştırılması

Alınan teklifler neticesinde satın alma talebine yönelik teklifler tek ekranda raporlanabilmekte, en uygun teklif tek tuşla siparişe dönüştürülebilmektedir. Sipariş sonrası satın alma işleminin depoya girene kadar süreci takip edilebilmektedir. Böylece yanlış ürün, farklı ebat, farklı malzeme gibi sorunların önüne geçilmiş olacaktır.