Alınan Siparişler Kayıt Altında

Müşterilerinizden alınan siparişler kayıt altına alınarak alınan sipariş ekranında teslim edilene kadar takip edilebilmektedir. Öncelikle alınan sipariş ekranı ile kaç sipariş açık olarak bekliyor, kaç sipariş teslim edilmiş vb bilgileri rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Alınan Siparişler Onay Kontrolü

İstenildiği takdirde alınan siparişler kayıt altına alındıktan sonra üst yetkilinin onayına sunulabilmektedir. Üst yetkiliye onay bilgisi mail sistemi ile bildirilebilmekte, üst yetkili onay verdikten sonra yine onay bilgisi mail olarak kullanıcıya bildirilmektedir. Onaylanan siparişlerin irsaliye yada fatura ile teslimatı yapılabilmektedir.

Sevkiyat Takip Ekranı

True bilgi yönetim sisteminin en önemli ekranlarından bir tanesidir. Siparişlerde unutma, gecikme yada yanlış ürün gönderme gibi durumların önüne geçilmekte, müşteri siparişleri zamanında ve doğru bir şekilde ulaştırılabilmektedir. Sevkiyat takip ekranında siparişin aşama bilgileri girilerek hangi aşamada olduğuda rahatlıkla takip edilbilmektedir. Örnek olarak paketleme aşamasında yada sevkiyat aşamasında gibi bilgiler görülebilmektedir.

Web Entegrasyonu

Hazırlanan web sayfası aracılığı ile müşterilere tanımlanan kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra müşterilerin sistem üzerine otomatik sipariş açması sağlanmaktadır. Girilen sipariş sonrasında sipariş otomatik olarak programda kayıt altına alınmakta, ayrıca sistem girilen sipariş sonrasında otomatik olarak mail göndermekte. Bunun yanında müşteri sipariş girdiğinde girilen siparişin son durumunu web üzerinden rahatlıkla takip edebilmektedir.

Raporlar

Müşteri bazında alınan siparişlerin toplamı ve tarih aralığına göre alınan sipariş miktarı

Alınan siparişlerin ürün bazında raporlanması. En fazla sipariş alınan ürün, hiç sipariş almayan ürün vb.

Alınan ve verilen siparişlerin karşılaştırılması. Hangi üründen ne kadar sipariş alıp ne kadar sipariş verilmiş

Siparişlerin teslimat süresi analizi. Hangi siparişler teslimat süresi içinde teslim edilmiş. Hangi siparişlerde gecikme yaşanmış.

Müşteri yetkilisi bazında rapor alma. Hangi personelim ne kadarlık sipariş almış. Departman bazında yada ürün grubu bazında siparişler rahatlıkla raporlanabilmektedir.